Kullandığım Araçlar

Kullandığım Araçlar

Yeni yılın ilk gününde sizlere günlük hayatımda kullandığım yazılımlardan ve servislerden bahsetmek istiyorum. Bunu bir seri haline getirerek bir sonraki yazıda iş hayatında kullandığım araçları paylaşmak istiyorum. Herkese iyi seneler :)

İki tane bilgisayar kullanıyorum. Bunlardan ilki kendim topladığım Windows kurulu bir masaüstü bilgisayar, diğeri ise Macbook Pro. Bu yüzden önereceğim araçların yanına hangi platformlarda kullandığımı da ekleyeceğim.


Spark Mail App (Mac, iOS)

Mail takibi için bu programı kullanıyorum. Özellikle gelen kutunda smart bölümü gayet iyi filtreleme yapıyor. Bir süredir gelen kutumda doğru düzgün tanıtım maili görmüyorum :)

TickTick (Win, Mac, iOS)

Görev listesi oluşturarak bunları organize etmek isterseniz tam size göre bir uygulama. Ben bu uygulama ile daha önce sevgili Fırat'ın Girişimler.net üzerinde paylaştığı bir yazı sayesinde tanıştım. Kısaca göz attıktan sonra da ücretli abonelik alarak kullanmaya başladım. Gerçekten ciddi anlamda çok memnunum, kendisine buradan bir kere daha teşekkür ediyorum :)

Eğer uygulama ilginizi çekiyorsa daha detaylı anlatım için okumanızı öneririm: https://girisimler.net/ticktick/

Magnet (Mac)

Pencereleri hızlı bir şekilde boyutlandırma ve konumlandırma konusunda biraz sıkıntı çekiyordum. Bu arayışla birlikte Magnet uygulamasına denk geldim. Ben satın aldığımda 12TL civarında bir fiyatı vardı. Şimdi kontrol ettiğimde 27,99TL olarak görüyorum. Bu fiyata değer mi sorusu biraz kullanım alışkanlığınızla alakalı. Benim gibi mümkün oldukça klavye kullanmayı tercih edenler için kesinlikle fiyatına değer.

1Password (Mac, Win, iOS)

Parolalarınızı hatırlamakta zorlanıyorsanız bu uygulamayı mutlaka denemelisiniz. Ben 4 yıldan uzun bir süredir hem bilgisayarlarımda hem de telefonlarımda ilk olarak bu programı kuruyorum. Birçok sitede otomatik güçlü parola oluşturup 1Password üzerinde kaydediyorum ve parolayı bir daha hatırlamama gerek kalmıyor. Ayrıca destekleyen sitelerde one-time-password(OTP) özelliğini aktif edip bunu da uygulama içerisinde saklıyorum. Sürekli bir yerlere üye olup hatırlamakta problem yaşıyorsanız bu uygulamayı denemenizi öneririm.

Yaklaşık 1 aydır taslakta gönderilmeyi bekleyen bu yazıyı sonunda paylaşıyorum :) Düzenli yazı paylaşma konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum, umarım bu yıl daha sık yazılar paylaşabilirim.